Klasszikus feladatok, klasszikus témákkal – így értékelte a középszintű történelemérettségi esszéfeladatait az eduline kérésére Szabó Roland, az ELTE Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének doktorandusza, aki szerint a rövid feladatok sem okozhattak kellemetlen meglepetést a vizsgázóknak.
„A rövid választ igénylő feladatok elsősorban kompetenciaalapú feladatok. Alapvetően a vizsgázó szövegértési képességein túl a saját tudás alkalmazásának készségét is mérik. A feladatok forrásszövegei kimerítik a forrástípusok teljes skáláját. Megfigyelhető a tendencia – ami jó irány –, miszerint a szöveges és a nem szöveges forrástípusok egyre inkább arányosabban oszlanak meg: vagyis a szövegértelmezésen túl a képek, rajzok, grafikonok, korabeli plakátok és fényképek értelmezésére is szükség van” – mondta az eduline-nak Szabó Roland, az ELTE Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének doktorandusza.
Hozzátete: ez a vizsgarész a középiskolai történelemoktatás klasszikus témáin megy végig kronológiai sorrendben: az ókori Róma, a középkori város, a Hunyadiak kora, a közép- és kora újkori gazdaság, a XVIII. századi magyarországi demográfiai változások, a felvilágosodás és a modern értelemben vett polgári demokrácia kérdései, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc, a huszadik századi diktatúrák, a kétpólusú világ, a határon túli magyarság és a mai magyarországi etnikumok valamelyikét érintő kérdéssor.
„Az eddigiekhez képest nem okozhatott meglepetést ez a vizsgarész sem, hiszen a megjelenő témák mélyen a középiskolai történelemórái témákhoz illeszkednek. Szakmódszertani szempontból a fentebb említett forrástípus-eloszláshoz képest a kérdéstípusok is arányosabb eloszlást mutatnak, vagyis nem nagyobbrészt szövegesen megválaszolandó kérdéseket láthatunk, hanem ugyanúgy igaz-hamis típusú, eldöntendő kérdéseket is” – mondta.
forrás: eduline.hu