Egy csikós járt ma nálunk

A mai napon egy érdekes ruházatú fiatal érkezett a Gyulai Ifjúsági Központba. Sándor Bálint fenntartónk, a Mi egy Másért Közhasznú Egyesület egyik önkéntese, számos hagyományőrző tevékenységet űz, például nehéz vértes vívás, solymászat, csikós hagyományőrzés.

Mi ért vagy ma csikós ruhában?
A mai napon avatom fel a teljes ruhát, valamint a hagyományőrző hobbi része a folyamatos, korhű gyakorlás, ezért öltöttem ma fel ezt a ruházatot magamra.

ez1Hol szoktál gyakorolni?
Általában zöld, füves területeken, mint például a gáton, a Várkertben és a Csigakertben főleg a solymászatot tudjuk, szoktuk gyakorolni, a nehéz vértes vívást pedig hagyományőrző rendezvényeken.

Miből áll egy-egy ilyen tréning alkalom?
A csikós hagyományőrzésnél elsődlegesen fontos az ostor minél sokszínűbb, hatékonyabb és korhűbb használatának elsajátítása. A solymászat esetében, ahol solymász tanítványként segédkezem és a madarak röpítésében veszek részt. A nehéz vértes vívás, ahogy nevében hordozza karddal, pajzzsal, buzogánnyal, lándzsával tanulunk vívni. Ennek az az érdekessége, hogy körülbelül 40 kilogrammos felszerelést viselünk, amellyel vívást mutatunk be rendezvényeken.

Melyiket űzöd legrégebb ideje?
A nehéz vértes vívást, ahol már nem tanulóként, hanem teljes értékű tagjaként a csapatnak szoktam fellépni.

Ha valaki szeretne ilyen hagyományőrző hobbival foglalkozni, hova fordulhat?
Alapvetően kevesen űzik Gyulán ezeket, ezért ha valakit ez érdekel bátran forduljon hozzám és szívesen elirányítom a megfelelő személyekhez.

Akit bármely hagyományőrző tevékenység érdekel, azok számára önkéntesünk elérhetőségeit elkérhetitek a Gyulai Ifjúsági Központban.